Krokskogen er Gygras rike. Gygra var en kjent størrelse i lokalmiljøet på Ringerike. Hun holdt til i Gyrihaugen, og var søster til trollet, eller, i norrøn mytologi, betegnelsen på en jotunkvinne, et frastøtende vesen med hals og lang nese. I dag står det flere slike forsteinete gygre i fjellveggen ovenfor og nord for det store raset mot Dronningveien. Det har vært diskutert hvilken av disse som er den riktige Gygra, men det er en som har riktig fasong og allerede på gamle bilder peker seg ut som den ekte Gygra. Nesten fem meter høy står den nokså utilgjengelig til og er godt gjemt.
Krokskogen er også en del av kulturarven og knyttet til de norske folkeeventyrene. Vår tur starter på Jernbanetorget i Oslo sentrum, hvor vi tar vår egen transport opp til Mørkgonga naturreservat.
Mørkgonga har en veldig spesiell geografi og et spesielt planteliv. For millioner av år siden ble det dannet en enorm, men smal kløft i landskapet her, og denne kløften kan man gå rett opp gjennom!
Vår turleder følger stien rundt, men for de som ønsker en skikkelig utfordring anbefaler vi å klatre og dra seg opp gjennom kløften! Når vi er oppe er det virkelig verdt strevet, enten man går gjennom kløften eller på stien rundt. Et mer dramatisk og instagramvennlig sted skal du lete lenge etter så nær Norges hovedstad. På toppen av ravinen ser du langt, langt utover Steinsfjorden og Ringerike.
Verdens eneste intakte vikinghjelm finnes på Ringerike. Det er mye vikinghistorie i dette området. Vi fortsetter deretter inn i Krokskogen med alle sine topper og idylliske småvann. Det første vi møter på er Migartjern. Deretter «klatrer» vi opp på Gyrihaugen (670 moh) med sin imponerende utsikt. Her spiser vi en lang felles lunsj og nyter den formidable utsikten over store deler av Sør-Norge. Her kan vi se helt til Gaustadtoppen! Gode og mette tar vi turen ned igjen, og tilbake til Jernbanetorget hvor vi startet.
Prisen inkluderer: guide, privat transport, drikke, snacks, frokost.
Vær oppmerksom på at maksimalt antall deltakere er 4
This is a private tour. Please request the date you are interested in.
Dette er en privat tur. Vennligst velg en dato som passer deg.
5 timer inklusiv reise/10 kilometer